Syndrom vyhoření je globálním problémem celého lidstva

Syndrom vyhoření je globálním problémem celého lidstva

Syndrom vyhoření je globálním problémem celého lidstva

Zvláštní začátek, že? To proto, že všechno se vším souvisí a málokdo si něco takového přizná. 

Riziko je v tom, že syndrom vyhoření potká nejenom ty z nás, kdo děláme práci, která je psychicky náročná a řešení trvá dlouho, ale hlavně ty z nás, kteří ji sice dělají s nadšením a nasazením, ale po nějakém čase zjistili, že je to ubíjející „boj s větrnými mlýny“ v důsledku nepochopení těch, kterým je určena.

Tím tak trochu píši o sobě a dalších poradcích pro výživu. Boj s nadváhou a obezitou je totiž nekonečný. Přitom stejně nekonečná je diskuze, jaká „dieta“ – a když ne dieta, tak tedy jaký výživový styl, je opravdu účinný. Syndrom vyhoření čeká také všechny, kdo se opakovaně marně pokoušeli zhubnout.

Boj s nadváhou a obezitou je totiž nekonečný.

Připouštím, že dodnes jsem nepochopil způsob myšlení lidí, kteří zcela bez rozmyslu střídají redukční diety (včetně těch komerčních), vždy skončí s jo-jo efektem a zhoršením zdravotního stavu, přesto se vrhají do testování dalších. Někdy mám dojem, že je to jen proto, aby se mohli už v jejich průběhu těšit, jak „si dopřejí, až to trápení skončí“. Stále o tomto fenoménu přemýšlím, ale nenapadá mne žádný důvod, který by toto jednání vysvětlil. 

Syndrom vyhoření napadl konvenční medicínu a nevyhnul se ani těm, kdo nás krmi oficiálními doporučeními jak se správně stravovat. Tak jako je již desítky let starý současný školní jídelníček, stejně staré jsou „vzorové“ jídelníčky, prezentované oficiálními výživáři. Chybí invence, chybí reálný pohled do současných domácností, do aktuálního životního stylu, jednoduše řečeno – doporučení i vzorové jídelníčky zaostaly za realitou výzkumu i běžného života o již zmíněné desítky let.

Nelze se divit, že současná mladá populace podvědomě hledá cosi jiného, módního, neotřelého, co ji zbaví stresu z nejistoty, co má vlastně jíst – nelze si totiž nevšimnout, že mladí lidé a teenageři v rámci svého internetového surfování „narazí“ na změť osvětových i senzačních informací z oblasti stravování. Na jedné straně mladí lidé většinou ignorují informace o aktuálním stavu civilizace a především o zvěrstvech, kterých se lidé dopouštějí sami na sobě, aby na druhé straně plakali nad jakýmkoliv tvorem, kterého člověk připravil o život proto, aby nezemřel hladem. 

Strašení nepomáhá...

Předpokládám, že vás už někdo (například média nebo lékaři, dokonce také vaši rodiče) „postrašil“ varováním, co všechno špatného vás čeká, budete-li trpět (dlouhodobě) obezitou. Mají pravdu, ale jak je vidět v praxi, žádný typ „strašení“ není dostatečným motivem k zásadní změně myšlení, totiž ke změně přístupu k sobě samému.

Možná jste si přečetli, jaké problémy mohou vzniknout v důsledku vašich vrozených dispozic k nadváze či k nějakým chorobám (říká se tomu nepříznivá rodinná anamnéza). Mluvím o genetických predispozicích. Ale všimněte si, že nemluvím o OSUDU!

Tudíž problém být může, ALE důležité je, že NEMUSÍ!

Pravděpodobně jste četli mnoho článků na téma zdraví „snadno a rychle a jak na to“. Možná to byl jen odborně bezcenný materiál, který vás měl jen postrašit a redakci pomoci zaplnit prostor. Jistěže obezita výrazně zvyšuje riziko předčasného úmrtí a zhoršuje kvalitu života. To neznamená, že neexistuje řešení. Jistě tušíte, že tím řešením není redukční dieta. To všechno je pravda. Pravda natolik nepříjemná, že ti, kterých se týká, často dělají, že neumí číst nebo ztratili zrak či sluch.

Vařit vás naučí televize!

Určitě jste si všimli, jak vaří “televizní kuchaři“. Mně lezou na nervy, protože vaří bez ohledu na vaše zdraví. Možná se najdou výjimky, ty však hledejte v privátních  kurzech vaření. A že jich je! Vařit v TV zdravě se nenosí, jde především o show, je to kuchařské televarieté, které na chvíli odvede pozornost od starostí běžného života. Proto jsou oblíbení TV kuchaři – extrémisté.

Jde o to, co se při tom dělá za „opičky“. Úspěch má jen ten, kdo vaří jednoduše, rychle a především „za hubičku“. Veřejnost je natolik unavená životem, natolik „vyhořelá“, že ji upoutá jakýkoliv extrém, který nenutí přemýšlet o problémech. Ti „vařiči“ stejně jako producenti dobře vědí co činí – vědí, že se rádi díváte, rádi jíte, rádi mlsáte u jejich TV vaření. Tak proč učit národ vařit zdravě.

A tak to vypadá, že zdravé vaření je na posměch. Většina lidí si myslí, že je to úlet, který si navíc mohou dopřát jen bohatí.  Ostatně, traduje se „mezi lidmi“, že stoupenci jakýchsi výživových stylů jsou potrhlí a dost často nevypadají jako osoby, zářící zdravím. Pravda, to se často stává, když „alternativec“ nepochopil, že zdravá strava není jen o konzumaci obilných klíčků, snídaňových cereálií, melasy, kvašené zeleniny, zeleninových šťáv a vůbec – raw food.   

Toto všechno jsou důvody, proč se s vámi chci podělit o zkušenosti, které jsem shromáždil díky dlouhé intenzivní praxi. Už „pár let“ dělám poradenství ve výživě a díky tomu zjišťuji, že úspěšné řešení je závislé především na psychice (prostě je to o hlavě). Až na druhém místě je „odborný coaching“.

Chyby, které lidé dělají ve stravování (a životním stylu) jsou způsobeny nepochopením významu zdravé výživy, protože chybí „výživové“ vzdělání...

© RNDr.Petr Fořt,CSc.


Syndrom vyhoření je globálním problémem celého lidstva
Sdílet článek